Wszelkie nieleczone choroby serca oraz układu krążenia stanowią ogromne zagrożenia dla życia człowieka. Stąd w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań kardiologicznych.

Podstawowa diagnostyka obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem, badania fizykalne oraz badania laboratoryjne. Ponadto stosowane są też nieinwazyjne badanie kardiologiczne, z których najważniejsze jest usg serca. Najczęściej używana nazwa tego badania to echo serca. Wykonuje się je za pomocą specjalistycznych aparatów, wykorzystujących ultradźwięki. Badanie pozwala ocenić stan oraz pracę serca i pozwala wykrywać oraz monitorować wiele chorób serca, np. wady wrodzone i wykryte, niewydolność, choroba wieńcowa oraz inne.

Bardzo ważnym badaniem, które pozwala wykryć nawet najmniejsze schorzenia żył i tętnic, które mogą prowadzić do zawału serca, zatorowości płucnej, a nawet udaru mózgu jest usg dopplera. Miastem, w którym można je szybko wykonać jest m.in. Wrocław, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z układem krążenia, warto skorzystać z tej możliwości.

Diagnostyka

Badanie usg serca (echo serca), czyli badanie serca przy użyciu ultradźwięków, pozwala na ocenę w czasie rzeczywistym serca- jego wielkości, budowy, funkcji zastawek, kurczliwości mięśnia. Jest badaniem bezpiecznym (także dla kobiet w ciąży), nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjenta przed badaniem.