192016Lip

Serce

Serce to bardzo ważny organ, którego prawidłowe działanie jest konieczna dla zachowania zdrowia. Choroby serca to jednak coraz większy problem, wpływ na to ma niezdrowy tryb życia, jaki prowadzi wiele osób.

Nadwaga, nieregularny tryb życia, późne chodzenie spać, przemęczenie, stres związany z pracą, palenie papierosów i częste sięganie po kieliszek… wszystko to ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i odbija się na sercu. Zawał mięśnia sercowego dotyka coraz to młodsze osoby, a choroby układu krążenia są w krajach europejskich najczęstszą przyczyną zgonów. Co roku na zawał i inne choroby serca umiera dwa razy więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych! Takie statystyki naprawdę przerażają i powinny skłonić nas do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia.

Regularne badanie stanu swojego zdrowia jest również ważne, warto wykonać raz na jakiś czas badanie serca. Wrocław jest przykładem dużego miasta, gdzie żyje wiele osób, ale ile z nich tak naprawdę regularnie się bada? Niewiele, chociaż każdy powinien to robić regularnie. Samo badanie służy profilaktyce, powinno być połączone ze zmianą w trybie życia. Zamiast wszędzie poruszać się autobusem albo samochodem, lepiej zacząć ćwiczyć swoją aktywność fizyczną, co wzmacnia mięsień sercowy. Porzucając niezdrowe nawyki żywieniowe, robimy przysługę nie tylko swojego sercu, ale całego organizmowi.

Najpopularniejszym badaniem serca jest ekg. To prosty sposób na sprawdzenie, czy z tym ważnym organem wszystko jest w porządku. Na dobrą sprawę ekg można wykonać nie tylko w szpitalu czy przychodni, ale także w domu chorego. Ekg pozwala ocenić, czy pojawiają się jakieś niepokojące objawy, a także pokazuje, czy dana osoba przeszła zawał.

Badanie serca ekg jest proste, nie wymaga żadnego przygotowania i może zostać wykonane w każdym momencie. Pacjent musi tylko rozebrać się od pasa w górę, następnie na klatkę piersiową jest nakładany specjalny żel, a potem przykleja się elektrody. Badanie jest szybkie, bezbolesne, a wyniki są widoczne od razu. Cena takiego badania nie jest wygórowana, więc jest ono dostępne dla każdego.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *