302016Wrz

Badanie EKG metodą Holtera

Holter EKG jest badaniem czynności elektrycznej serca w długim okresie czasu, co najmniej 24 godzin. Badanie jest szczególnie wskazane w przypadku diagnozowania zaburzeń pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca.

Badanie EKG metodą Holtera – wskazania

Badanie EKG metodą Holtera zaleca się w szczególności pacjentom, skarżącym się na:

* omdlenia i utraty przytomności,

* zaburzenia rytmu serca.

EKG Holtera może być również pomocne dla pacjentów

* z chorobą wieńcową oraz po zawale serca,

* wymagających oceny rytmu serca po wszczepieniu stymulatora serca,

* wymagających obserwacji niektórych wrodzonych chorób serca.

Na czym polega badanie EKG metodą Holtera?

Narzędzie do badania do złudzenia przypomina swoim kształtem walkmana. Urządzenie przytwierdza się do paska w talii, a odchodzące od niego 5 elektrod należy przytwierdzić do lewej piersi wokół serca.

Badanie przeprowadza się w warunkach domowych i nie przeszkadza ono w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności.

Ważne, aby podczas badania zapisywać w specjalnym dzienniczku niepokojące objawy, np. duszności, zawroty głowy, poddenerowanie czy bóle w klatce piersiowej. Warto dokumentować także przebieg rutynowych czynności oraz zażywane danego dnia leki.

Eksperci zalecają, aby podczas badania utrzymywać maksymalnie wysoką aktywność fizyczną. Jednym z jego celów jest bowiem sprawdzenie reakcji serca na wysiłek fizyczny. Po zakończeniu badania lekarz zdejmuje aparat, a zapis badania przekazuje do komputera.

Na jego podstawie diagnozuje ewentualne schorzenia i decyduje o dalszym kierunku leczenia.

Jeśli Ty również zmagasz się z zaburzeniami rytmu serca, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem kardiologiem, który oceni Twój stan zdrowia i zleci wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych.

Być może okaże się, że w Twojej sytuacji wskazany będzie właśnie zabieg Holter EKG. Wrocław jest dużym miastem, w którym o dobrego kardiologa naprawdę nie jest trudno. Jeśli martwi Cię stan własnego zdrowia, już dziś umów się na wizytę lekarską.

Dbając należycie o swoje zdrowie, wyświadczasz swojemu organizmowi ogromną przysługę.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *