242016Sie

Ablacja serca

Ablacja serca to zabieg, wykonywany w celu trwałego wyleczenia niektórych typów arytmii serca. Najwięcej ablacji wykonuje się u osób z migotaniem przedsionków. Wskazaniem do ablacji są też inne zaburzenia rytmu jak trzepotanie przedsionków, tachykardie nadkomorowe, czy tachykardie komorowe.

Do zabiegu ablacji kwalifikuje pacjenta kardiolog.

Na czym polega zabieg ablacji?

Podczas zabiegu ablacji lekarz dociera specjalną elektrodą ablacyjną w obszar serca, który powoduje dolegliwości.
Wprowadza się ją przez wkłucie w okolicach pachwiny i poprzez naczynia krwionośne dociera do serca.
Przy pomocy elektrody dostarczane jest zimno (krioablacja) lub ciepło (ablacja RF). Niszą one tkankę, tworząc niewielką bliznę, która nie przewodzi impulsów elektrycznych.
Aby ablacja przyniosła oczekiwane skutki, niezbędne jest znalezienie właściwego miejsca w sercu oraz precyzyjne wymrożenie (lub wygrzanie) odpowiedniego obszaru tkanki.
Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej i wymaga z reguły dwudniowego pobytu w szpitalu

Skuteczność ablacji

Skuteczność zabiegu ablacji określa się na około 70 proc. Zależy ona od stosowanej techniki, typu arytmii oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Czasem zdarza się, że ablację należy powtórzyć.

Jeśli masz problemy z arytmią, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem kardiologiem, który oceni Twój stan zdrowia i postawi właściwą diagnozę. Musisz wiedzieć jednak, że zabieg ten nie jest wykonywany u wszystkich osób z zaburzeniami rytmu serca. Pacjenta kwalifikuje się do zabiegu na podstawie badania elektrofizjologicznego, wyników badań nieinwazyjnych takich jak: EKG, test wysiłkowy, Holter, a także oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Być może okaże się, że w Twojej sytuacji wskazana będzie właśnie ablacja serca. Wrocław jest dużym miastem, w którym o dobrego kardiologa naprawdę nie jest trudno. Jeśli martwi Cię stan własnego zdrowia, już dziś umów się na wizytę lekarską.
Dbając należycie o swoje zdrowie, wyświadczasz swojemu organizmowi ogromną przysługę.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *